Siūlų dažymo amatas: siekis nuspalvinti pasaulį

Tekstilės apdirbimo amatai

Šiomis dienomis apsilankius siūlų parduotuvėje akys tiesiog raibsta nuo pasirinkimo įvairovės, spalvų ir atspalvių gausos. Tačiau anksčiau moterys, norėdamos spalvingesnių rūbų, siūlus turėdavo dažyti pačios ir tai turėdavo daryti natūraliais būdais – žolelėmis, uogomis, gėlių žiedais ir lapais. Šis amatas kilo iš noro pilką kasdienybę bei rūbų spintas paįvairinti spalvomis.

Bendra visoms pasaulio kultūroms tradicija

Siūlų dažymas augalais yra bendra viso pasaulio kultūrų tradicija, prasidėjusi dar seniausiais laikais. Kiekviena šalis skiriasi savo augalų įvairove, todėl savaime suprantama, kad kiekviena kultūra naudoja skirtingus augalus dažymui. Pietų kraštai pasižymi palankesniu klimatu bei sąlygomis augalams vešėti, tad iš augalų gaunamas didesnis dažinių medžiagų kiekis, o iš jų išgaunamos spalvos yra kur kas ryškesnės. Priešingai nei pietuose, lietuviškų spalvų koloritas yra visos žemės spalvos: rusva, žalsva, gelsva, pilka, juoda.

Dažymo būdai ir paslaptys

Lietuvos kaime, iškepus duonai, kai duonkepis būdavo dar šiltas, jo vidų išklodavo vilnoniais siūlais, o ant viršaus uždėdavo išmirkytų žolių. Kol duonkepis atšaldavo, vilna nusidažydavo. Vieni augalai dažomųjų medžiagų turi žieduose, o kiti – lapuose, šaknyse, žievėse, vaisiuose ar sėklose. Vieni stipriau dažo pavasarį, o kiti – vasarą ar net žiemą.

Kad siūlai nusidažytų tolygiai, reikėjo žinoti daug paslapčių. Pavyzdžiui, spalvos tolygumas priklauso ir nuo to, kaip siūlai yra padžiauti. Norint išgauti tamsesnę spalvą, reikia mirkyti augalus. Reikia žinoti, kad kiekviena medžiaga savaip imli dažams.

Nors pietų šalyse buvo populiaru marginti audinius įvairiais ornamentais, Lietuvoje tokios tradicijos nebuvo. Visuomet buvo dažomi tik siūlai, o vėliau iš jų kuriami raštuoti gaminiai. Siūlai mūsų kraštuose buvo gaminami iš natūralaus pluošto: augalinio pluošto – lino ar kanapių ir gyvulinio pluošto – avių ar ožkų vilnos.

Galima išbandyti ir pačiam

Iš esmės siūlų dažymo technologija labai paprasta – užkuriamas laužas, virš jo pakabinami du kibirai su vandeniu ir augalų ištraukomis. Jam užvirus į vidų sudedami sudrėkinti siūlai ir mirkomi ilgą laiką. Šį amatą, kuriam nereikia daug ir sudėtingų technologijų, gali pabandyti kiekvienas – savo namuose ar kaimo sodyboje su visa šeima.

Siūlus dažant natūraliais augaliniais dažais, kaskart gaunamas vis kitoks rezultatas. Ir jis visada nustebina.

Siūlų dažymui augaliniais dažais yra rengiamos specialios edukacinės programos, skatinančios visus šeimos narius kūrybiškai įsitraukti į dažymo procesą. Kartais padedama surinkti dažines medžiagas ar paruošti siūlus dažymui. Šiuo metu Lietuvoje yra tik 5 sertifikuoti siūlų dažymo amatininkai.

Informacijos šaltiniai

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo