(0)

Dvarai ir pilys Kėdainių rajone

Apytalaukio dvaras

Dvaras randasi Apytalaukio kaime. XVII a. pradžioje P. Šiukšta pastatė pirmuosius mūrinius rūmus. Priešais rūmus įrengtas dekoratyvinis baseinas, o į pietryčius nuo rūmų – tvenkiniai. Išlikę neorenesansiniai dviaukščiai, su triaukščiais šoniniais rizalitais rūmai, klasicistinių ūkinių trobesių liekanos, parkas, turintis angliškojo parko bruožų. Dabar Apytalaukio dvaro rūmuose įsikūręs Kėdainių pensionatas.

Aristavos dvaras

Stovėjo Aristavoje. Dvaro rūmai buvo mediniai, vieno aukšto. Manoma, kad sodyba pastatyta 1710–1720 m. nežinomų savininkų, valdžiusių dar prieš Zabielas. Pagrindinį įėjimą pabrėžė plati, vienašlaičiu stogu dengta kolonada. Name buvo 12 erdvių patalpų, išdėstytų dviem eilėmis. Beveik visi kambariai atrodė gana kukliai. Vertingiausias buvo valgomojo interjeras. Drobe apklijuotas sienas puošė polichrominė ampyro architektūros motyvų tapyba. Ištaigingame dekore vyravo karinė tematika.

Bartkūniškio dvaras

Stovi Bartkūniškio kaime. Išlikę gyvenamieji ir ūkiniai pastatai, vandens malūnas. Šiuo metu malūne teikiamos kaimo turizmo paslaugos, t.y. stovi kaimo turizmo sodyba „Senas malūnas“.  

Dotnuvos dvaras

Dvaras įsikūręs maždaug už 3 km į šiaurę nuo Dotnuvos miestelio. Dotnuvos dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo XVI a. Dvaras ėjo iš rankų į rankas. Tai eklektinis stačiakampio formos, triaukštis pastatas, centrinės jo dalies akcentas - siauras rizalitas.  Rūmus ir kitus dvarui priklausiusius pastatus supa senas, vaizdingas parkas.

Kalnaberžės dvaras 

Tai dvaro pastatų kompleksas Kalnaberžėje. Rūmai yra neogotikinio stiliaus. Fasado akcentas rizalitas, per visą aukštį atsikišusi dalis, papuošta laiptais ir dviejų kolonų portikais. Dvarą supo mišraus tipo parkas, kuris įkurtas XIX amžiaus viduryje. Pietinėje parko dalyje buvo dvi salos, apsuptos kanalų. Šiuo metu Kalnaberžės dvaras apleistas, parkas laukėja.

Kėdainių dvaras

YraKėdainiuoseSpėjama, kad pirmasis Kėdainių savininkas Radvila Astikaitis apie XV a. vidurį ant stataus ir vaizdingo kairiojo Nevėžio kranto pastatė dvarą. Rūmai buvo pasipuošę dviem bokštais su piramidinėmis vėlyvojo renesanso formų viršūnėmis. Tarpukariu črūmuose veikė mokytojų seminarija, melioratorių mokykla. II  pasaulinio karo metu vokiečiai dvarą susprogdino.

Labūnavos dvaras

Stovėjo Labūnavoje. Išlikęs tik dvaro bokštas ir medžiotojų namelis. Labūnavos dvarui priklausė 7 palivarkai – 200 valakų dirbamosios žemės, 100 valakų pievų bei miško.

Lančiūnavos dvaras

Dvaras randasi Lančiūnavoje. Išlikęs tik parkas, dvaro svirnas su laikrodžio bokštu. Rūmus pastatė Kognovickiai. Jie susidėjo iš centrinės dviaukštės dalies ir dviejų šoninių vienaaukščių sparnų. Centrinę dalį akcentavo įgilintas portikas su dviem kolonomis. Dvarą supa geometrinio tipo parkas.

Paberžės dvaras

Dvaras stovi Paberžėje. Dar vadinamas Šilingo vardu. Dabar Paberžės dvaro sodyboje – vienintelis Lietuvoje 1863 m. sukilimo muziejus. Muziejų supa gražus parkas, kuriame stūkso tautodailininko Genriko Galvanausko sukurtos medžio skulptūros, skirtos žuvusiems sukilėliams iš Paberžės apylinkių. Vyksta muzikiniai vakarai, susitikimai, šventės.

Pavermenio dvaras

Stovėjo Pavermenyje. Išlikę dvaro rūmai, klėtis, ledainė, sena liepų alėja, parkas. Jį valdė Truskauskai, Brunai, Bružovskiai, Beriozovai. Rūmai buvo klasicistinio stiliaus. Rūmus juosia parkas, kuriame auga ir retų rūšių medžiai (veimutinė pušis, didžialapė liepa, karpotasis beržas, geltonžiedis kaštonas).

Pašušvio dvaras

Dvaras buvo Pašušvyje. Išlikęs parkas, apgriuvę neogotikiniai dvaro vartai. Parke yra I pasaulinio karo rusų kareivių kapai.

Sirutiškio dvaras

Stovi Sirutiškyje. Rūmus supo spygliuočių ir lapuočių medžių mišraus tipo parkas, kurio pagrindinė dalis su prieiga į rūmus yra ant aukštos Nevėžio terasos. Parke gausu senų medžių – ąžuolų, europinių maumedžių, uosių, klevų. Šiaurinėje parko dalyje eglių alėja veda į dvaro kapines, kur palaidoti jo savininkai. Rūmai gerokai nukentėjo nuo istorijos audrų, tačiau išliko šiam stiliui būdingas kreivų linijų ritmas, gausi ornamentika.

Šlapaberžės dvaras 

Randasi Šlapaberžėje. Išliko tik dvaro rūmų fragmentai ir parkas. Rūmų būta dviejų aukštų su trijų aukštų rizalitu. 1863 m. sukilimo metu rusų armija sugriovė kairį rūmų sparną, o už dalyvavimą sukilime dvaras buvo nusavintas.

Terespolio buvęs dvaras ir parkas

Dvaro rūmai yra Gudžiūnų seniūnijoje.  Terespolio dvaro rūmai statyti XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje. Dvaras modernaus stiliaus. Rūmus supa bene gražiausias Kėdainių rajone peizažinio tipo parkas. Parką suformavo žinomas Rygos sodininkas G.Kuphaltas.

Partneriai