Rygoje sausio 10 dieną vyks tarptautinė konferencija „Karinio paveldo integravimas į turizmą ir mokyklų programas“, kuri sieks stiprinti bendradarbiavimą tarp istorijos, švietimo ir turizmo. Po jos, sausio 11 dieną, bus surengtas Kalėdų mūšių atminimo renginys Latvijoje, kuriame vyks mūšio inscenizacija. Konferencijoje dalyvaus daugiau nei 120 dalyvių iš Baltijos šalių, tarp jų – karinio paveldo objektų ir vietų savininkai, muziejai, istorijos mokytojai, mokyklų atstovai, tyrėjai bei turizmo profesionalai iš Latvijos, Estijos ir Lietuvos.
Baltijos šalyse, taip pat Šiaurės šalyse bei likusioje Europoje, pagrindinis iššūkis išlieka – kaip pateikti istoriją įtraukiančiu būdu, neprarandant auditorijos, ypač mokyklinio amžiaus jaunimo, dėmesio. Karinio paveldo turizmas suteikia galimybę paremti istorijos mokymąsi, derinant susidomėjimą su autentišku istorinių faktų pristatymu. Tarptautinis bendradarbiavimas ir patirties dalinimasis suteikia galimybę praturtinti istorijos mokymo programas platesne perspektyva.
Konferencija
Konferencija „Karinio paveldo integravimas į turizmą ir mokyklų programas“ vyks sausio 10 dieną Latvijos karo muziejuje Rygoje. Ji organizuojama kaip erdvė patirties mainams ir diskusijoms apie tai, kaip pateikti istoriją per karinio paveldo turizmą. Prieš ir po konferencijos tarptautiniai svečiai turės galimybę aplankyti keletą karinio paveldo turizmo objektų Rygoje ir už jos ribų.
Pagrindinės konferencijos temos:
● Baltijos nepriklausomybės istorija
Konferencija prasidės bendrų Latvijos, Estijos ir Lietuvos patirčių aptarimu plėtojant karinio paveldo turizmą, sutelkiant dėmesį į Baltijos nepriklausomybės istoriją nuo Pirmojo pasaulinio karo iki šių dienų.
Karinio paveldo turizmo portalas https://militaryheritagetourism.info/en, sukurtas bendradarbiaujant su istorijos ekspertais, apima 845 buvusias karines vietas. Daugelyje jų siūlomos lankytojų programos su patiryminiais pasakojimais. Duomenų bazėje taip pat pateikiama 300 asmeninių prisiminimų istorijų, 264 istorinių įvykių aprašymai, apimantys septynis laikotarpius, 126 išsamios istorinės temos ir 26 kelionių maršrutai Baltijos šalyse.
Karinio paveldo turizmo plėtrą pristatys Asnāte Ziemele, Latvijos kaimo turizmo asociacijos prezidentė.
● Karinių vietų transformavimas ir jų istorijų perteikimas įvairioms auditorijoms
Kaip užtikrinti patikimą, asmeninę, tačiau istoriškai subalansuotą ir aktualią istoriją auditorijai, neturinčiai asmeninių prisiminimų apie tą laikotarpį?
Pranešėjas: Thomas Tram Pedersen, istorikas, Šaltojo karo muziejaus Stevnsforte įkūrėjas (Danija).
● „Laikai keičiasi“: pamokos iš Šaltojo karo
Švietimas, mokyklų klasių apsilankymai ir Šaltojo karo inscenizacijos Nyderlanduose.
Pranešėjas: Ben de Vries, istorikas ir Karinio paveldo programos vadovas Nyderlandų kultūros paveldo agentūroje.
● Šaltasis karas JK mokyklų programose
Švietimo praktikos ir auditorijos įtraukimas per kasmetinius renginius bei edukacines programas, pritaikytas mokyklų mokymo programoms, siekiant skatinti Šaltojo karo paveldo supratimą.
Pranešėja: Milka Blagoeva Ivanova, Šaltojo karo tinklas.
● Žiemos karo muziejus mūšio lauke: lankytojų susidomėjimo palaikymas
Didžiausias Europos Žiemos karo muziejus akcentuoja sensorines patirtis ir žmonių požiūrį į karo istoriją, perteikdamas lankytojams karių ir civilių gyvenimą karo metu.
Pranešėjai: Reima Haapoja ir Minna Torkkola, Žiemos karo muziejus Raatteen Portti, Suomija.
● Atminimo turizmas Flandrijos laukuose: prasminga patirtis jaunimui
Atminimo turizmas yra pagrindinis dėmesys „Visit Flanders“ programoje. Flandrijos laukai pritraukia tarptautinius lankytojus į mūšio laukus ir karo memorialus.
Pranešėja: Veerle Viaene, paveldosaugos koordinatorė „Visit Flanders“, Belgija.
● Diskusijos
Reikšminga konferencijos dalis bus skirta dalyvių klausimams ir diskusijoms po pranešimų. Diskusijas moderuos istorikas Valdis Kuzmins iš Latvijos nacionalinės gynybos akademijos.
Kalėdų mūšių atminimo renginys – sausio 11 d.
Kaip praktinis konferencijos temų pavyzdys, sausio 11 d. vyks Kalėdų mūšių atminimo renginys.
Renginys prasidės Kalėdų mūšių inscenizacija 14:00 val. prie Antiņciems kapinių. Po jos vyks atminimo ceremonija Mangaļi sodyboje, Latvijos jaunimo gvardijos priesaika ir oficialios kalbos. Renginyje dalyvaus karinio paveldo turizmo projekto partneriai iš Latvijos, Lietuvos ir Estijos, kurie turės informacinį stendą. Lankytojai galės gauti naujai išleistą Baltijos šalių karinio paveldo turizmo žemėlapį.
Renginys užsibaigs fakelų procesija ir atminimo susibūrimu Ložmetējkalns vietovėje, kur vyks laužų kūrimas ir dainos.
Organizatoriai
Konferenciją organizuoja Latvijos kaimo turizmo asociacija kartu su Estijos kaimo turizmo organizacija.
Konferencija organizuojama su Interreg Estijos–Latvijos tarpvalstybinio bendradarbiavimo programos finansine parama.
Kalėdų mūšių atminimo renginiai organizuojami Kalėdų mūšių muziejaus (Latvijos karo muziejus) bendradarbiaujant su Jelgavos savivaldybe, Nacionaliniais ginkluotaisiais pajėgomis ir Karinio paveldo turizmo projekto atstovais – Latvijos kaimo turizmo asociacija, Žiemgalos planavimo regionas, Latgalos turizmo asociacija, Lietuvos kaimo turizmo asociacija ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcija (Lietuva). Projektas įgyvendinamas su Interreg Latvijos–Lietuvos tarpvalstybinio bendradarbiavimo programos finansine parama.
Mes ir toliau pabrėžiame Baltijos šalių bendrą nepriklausomybės istoriją per karinio paveldo turizmą su šūkiu:
„Stiprūs vakar – laisvi šiandien!“
Pranešimas spaudai parengė Latvijos kaimo turizmo asociacijos „Lauku ceļotājs“.
Apie projektą:
Projektas LL-00052 „Baltijos šalių karinio paveldo turizmo produkto plėtra Lietuvoje ir Pietų Latvijoje“ (Military Heritage II) įgyvendinamas remiant Europos Sąjungos ir Interreg VI-A Latvijos-Lietuvos 2021-2027 metų programai. Šis pranešimas spaudai parengtas su Europos Sąjungos finansine parama. Jo turinys yra parengtas Latvijos kaimo turizmo asociacijai „Lauku cetajs“ ir išverstas Lietuvos kaimo turizmo asociacijos ir gali neatspindėti oficialios Europos Sąjungos pozicijos.